Świnoujście – miasto leżące nad samym morzem, na 44 wyspach, z czego tylko 3 są zamieszkałe to właśnie Świnoujście. 

Świnoujście - Stawa Młyny

źródło: www.swinoujscie.it

Działa tu port morski, który razem z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Codziennie odpływa stąd 5 promów do Ystad i 3 do Trelleborga. Poza tym port obsługuje przewóz towarów, głównie sypkich takich ja węgiel rudę metali, produkty zbożowe. Dodatkowo budowany jest terminal LPG, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w basenie północnym działa marina na 150 jachtów z pełnym zapleczem.
Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, a przy tym pomocą nawigacyjną jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w kształcie wiatraka, usytuowany przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.

Świnoujście ma bogatą historię – z ciekawostek znajdują się tutaj trzy forty – Forty Zachodnie – Fort Anioła i Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda. Forty w bogatej historii miasta przechodziły z rąk do rąk – były w posiadaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów, Rosjan. Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się najwyższa w Polsce (65 m) latarnia morska pochodząca z połowy XIX wieku. Początkowo, wieża latarni miała ośmioboczny przekrój, ale podczas remontu na początku wieku XX nabrała okrągłego przekroju. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 roku, po ostatnim remoncie można ją zwiedzać i podziwiać widok portu z tarasu widokowego.

Ale Świnoujście to przede wszystkim miejsce letniego wypoczynku. Świnoujście to aż 10 km szerokich piaszczystych plaż, łagodnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość plaży i morza potwierdza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat „Błękitnej Flagi”.

Równolegle do plaży przebiega popularna wśród turystów Promenada Nadmorska (ul. Żeromskiego). Tuż przy promenadzie znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, XIX wieczne pensjonaty i oczywiście mnóstwo typowych, nadmorskich kramów z pamiątkami, bursztynami, muszelkami.
Drugą promenadę stanowi ul. Wybrzeże Władysława IV. z tego miejsca można podziwiać wpływające do portu duże statki handlowe i pasażerskie. Można stąd również udać się w rejs do portu, wokół okolicznych wysp, Szczecina lub do pobliskich niemieckich miasteczek.

Noclegi i inne informacje o Świnoujściu znajdziesz na stronie: www.swinoujscie.it